5 základných princípov bezrizikového úspechu

Veríte na úspech bez riskovania? Práve som čítal knihu The Warren Buffett Way a je tam zaujímavá pasáž o tom, čo je podľa Warrena Buffetta risk:

Do svojho vzorca nepridáva riziko, pretože sa mu jednoducho vyhýba…

“Stavil som na istotu,” vraví. “Ak to urobíte, celá idea faktorov rizika prestáva dávať zmysel. Riziká vznikajú, keď neviete čo robíte.”

Zaujímavé však? Je to podobné tomu, čo napísal Malcolm Gladwell v knihe The Sure Thing. Gladwell tvrdí, že na rozdiel od bežného učenia, úspešní podnikatelia neriskujú. Namiesto toho hľadajú “istoty”, veci, ktoré im bez menšieho náznaku neistoty prinesú úspech.

Poznanie, že Buffett rozmýšľa podobne, ma vážne zaujala. Je to pravda? Vážne existuje bezrizikový úspech?

Tu je 5 princípov bezrizikového úspechu, ktoré som sa naučil z knihy The Warren Buffett Way:

1. Vybudujte si spôsobilosť

Ak riziko vzniká na základe nevedomosti, jediná cesta ako mu predísť ,je vedieť, čo robíme. Takže základ je byť spôsobilý vo veciach, ktoré nás zaujímajú. Najlepší spôsob je nájsť si učiteľa (Buffett mal učiteľa menom Benjamin Graham), ale môžeme sa učiť z kníh alebo sa učiť od ostatných. Dôležité je otestovať svoje vedomosti v reálnom svete. Dá vám to spätnú väzbu potrebnú na budovanie spôsobilosti.

2. Neopúšťajte svoj okruh spôsobilosti

Každý má okruh spôsobilosti. Musíte sa naučiť poznať tie svoje a držať sa ich. Buffett napríklad nikdy neinvestuje do technologických spoločností jednoducho preto, lebo tomu nerozumie. Dokonca ho neovplyvnil ani boom na burze, kedy všetci nakupovali technológie. Ak robíte niečo mimo vašej spôsobilosti, prináša to so sebou riziká.

3. Staňte sa pánmi svojich emócií

Možno premýšľate: Ak ľudia nevedia, čo robia, prečo to robia? Odpoveďou je, že nezvládajú svoje emócie. V práci aj bežnom živote sú dve hlavné emócie: strach a chamtivosť. Keď ľudia vidia, že ostatní majú zisky z obchodu, chamtivosť ich núti nasledovať dav, aj keď vlastne nevedia, čo robia. A keď vidia, že ostatní sa niečomu vyhýbajú, taktiež nasledujú dav kvôli strachu. Vaše emócie vás nútia robiť niečo, čo neviete. Preto je podstatné stať sa pánmi svojich emócií.

4. Plňte si úlohy

Chce to veľa práce, aby sme si boli istí vyhliadkami na obchodovanie. Buffett analyzoval rôzne stránky obchodovania, ako napríklad  ekonomickú výkonnosť, vedenie tímu, doterajšie výsledky a viac. Len po takomto výskume si mohol byť istý, či do obchodu zainvestuje.

Podobne aj my si musíme najprv stanoviť a následne plniť úlohy, ktoré nás dovedú k správnemu vyhodnoteniu všetkých príležitostí, ktoré prídu. Len preto, že všetci hovoria, že je to dobré (alebo zlé) nemusí to nutne znamenať, že je to skutočne dobré (alebo zlé).

5. Buďte trpezliví

Je to spojené s ovládaním svojich emócií, ale pozrime sa na to lepšie. Trpezlivosť je dôležitá vec, ktorú som sa naučil od Warrena Buffetta. Povedal, že jedna zo silných stránok jeho spoločnosti je to, že je nečinná. Ostatní podnikatelia sú zvyčajne “závislí” na aktivite, ktorá ich núti obchodovať s obyčajnými vecami. Buffett, na rozdiel od nich trpezlivo čaká na tú správnu príležitosť. Je to pravdepodobne hlavný dôvod, prečo ľudia robia to, čo nevedia: nedokážu si počkať. Chamtivosť (rýchle zisky) alebo strach (z toho, čo si o nich druhí pomyslia) v tom hrajú veľkú rolu.

Keď budete chcieť nabudúce riskovať, zastavte sa a spýtajte sa sami seba:

  • Viem, čo robím?
    • Nachádza sa to v mojom okruhu spôsobilosti?
    • Splnil som pri hodnotení všetky úlohy?
  • Som pánom svojich emócií?
    • Konám v mene strachu a chamtivosti?
    • Som netrpezlivý?

Ak budete v odpovediach úprimní, vyhnete sa zbytočným problémom.

Napísal

Tím Šťastný Život

Sme skupinka ľudí, priateľa, ktorý zdieľame podobné hodnoty a snažíme sa dosiahnuť podobné ciele v našich životoch. Túto stránku sme založili, aby sme naše vedomosti a príklady z praxe mohli šíriť ďalej medzi ľudí. Sme odhodlaný pomôcť k zmene k lepšiemu nielen ľudom v našom okolí, ale aj ľudom neznámym a vzdialeným, ktorý sú možno práve teraz na opačnej strane zemegule. Želáme vám, naším čitateľom, krásny a šťastný život.