Nechávate neviditeľné pravidlá ovládať váš život?

Stretli ste sa niekedy s ,,musičom“? Človekom, ktorý je spútaný neviditeľnými pravidlami?

Vyzerá to, akoby sa ľudia vyplazili z drevených domov so svojimi názormi o tom, ako by ste mali míňať peniaze a riadiť svoju kariéru.

  • “Teraz je najvhodnejší čas kúpiť si dom!”
  • “Ak chcete dobrú prácu, musíte vyštudovať dobrú školu!”
  • “Nikdy nezarobíte spievaním/ maľovaním / herectvom / písaním / či štartom obchodu.”

Títo “musiči“  budú pevne tvrdiť, že X, Y alebo Z sú najlepšie rozhodnutia – aj keď nič z toho predtým nikdy neurobili.

A ak to už spravili, je to ešte horšie. Vyberú konkrétny prípad – ten ich — a rozšíria ho do sveta.

  • “Zbohatol som na pomôckach, mali by ste to skúsiť tiež.”
  • “Mám právnický titul a teraz zarábam 200 000 € ročne. Taktiež by ste mali vyštudovať za právnika.”
  • “Mal som malý obchod, ale skrachoval. Mal by si sa držať zamestnania.”

Toto sú ,,musiči“, tí otravní, ktorí zasahujú a myslia si, že vedia, čo je najlepšie.

Tí ,,musiči“ veria, že X investícia alebo Y kariérna cesta alebo Z výber školy je to najlepšie, pretože to fungovalo im alebo niekomu, koho poznajú alebo jednoducho preto, že to konvencie prikazujú.

Zabudli, že to, čo je najlepšie pre teba, je ovplyvnené vekom, zdravím, záujmami, talentom, skúsenosťami, spoločnosťou, toleranciou risku, rodinnými záväzkami a ekonómiou. Zabudli, že osobné financie sú osobné.

,,Musiči“ sa často strácajú v mýtoch o kariére a peniazoch:

  • Že všetci musia vyštudovať.
  • Že všetci musia nájsť dobre platenú prácu vo veľkých spoločnostiach.
  • Že všetci musia investovať do cenných papierov.
  • Že každý musí vlastniť dom.

To sú veľké osobné rozhodnutia ovplyvnené meniacimi sa faktami. Nedovoľte konvenciám – skupine ,,musičov“ – tlačiť vás do obetovania svojho života kvôli peniazom a cieľu, ktorý ani nie je váš.

“To záleží na…” Vždy správne, ale často neuspokojivé

Má vyštudovanie školy nejaký význam? Záleží to na vašom obore. Ak chcete byť lekárom, budete potrebovať medicínske znalosti. Nie je iná cesta.

Ak však chcete byť novinárom, podnikateľom alebo IT odborníkom, možno nebude potrebný žiadny diplom. Pokiaľ ste sa nerozhodli, že ho chcete.

“Záleží to na…” nie je možno vyhovujúca odpoveď, je však väčšinou tá správna.

Mali by ste si nájsť dobre platenú prácu vo veľkej spoločnosti alebo by ste mali riskovať začiatok novej cesty? Záleží to na… Vychádzajú vám risky? Máte rodinné záväzky? Ako je na tom vaše zdravie? Akej životnej ceste dávate prednosť?

Má zmysel vlastniť dom alebo prenájom? Záleží to na tom, kde žijete, ako dlho tam žijete, aké výhodné sú prenájmy vo vašom okolí. Nie je na tom nič, čo by ste museli.

Mali by ste investovať do burzy? To záleží na… Akých možností sa vzdáte, len aby ste vložili peniaze na trh? Môžete investovať do čohokoľvek, len nie do všetkého.

Mali by ste precestovať svet? Ako to mám dopekla vedieť? Nemáte radi dlhú cestu autobusom alebo vám nechutí cudzie jedlo? Je pre vás vzrušujúca predstava, že budete 3 mesiace v krajine, kde len pár ľudí hovorí aspoň po anglicky?

Život je celok. Mali by sme oslavovať jeho bohatstvá a komplexnosť, nie deliť ho na viacej smerov.

,,Musiči“ zabúdajú, že kariéra, manželstvo, rodina a vzdelanie nemusia presne nasledovať režim. Ničia celistvosť života, peniaze a lásku, kvôli neviditeľným a zakoreneným pravidlám.

Odporúčam vám ignorovať ich. Je to len moja rada. Zoberte ju alebo ju nechajte ísť.

Napísal

Tím Šťastný Život

Sme skupinka ľudí, priateľa, ktorý zdieľame podobné hodnoty a snažíme sa dosiahnuť podobné ciele v našich životoch. Túto stránku sme založili, aby sme naše vedomosti a príklady z praxe mohli šíriť ďalej medzi ľudí. Sme odhodlaný pomôcť k zmene k lepšiemu nielen ľudom v našom okolí, ale aj ľudom neznámym a vzdialeným, ktorý sú možno práve teraz na opačnej strane zemegule. Želáme vám, naším čitateľom, krásny a šťastný život.