Sila afirmácií

Čo sú to afirmácie?

Sú to pozitívne tvrdenia, ktoré opisujú vytúžené situácie a ciele, často sú opakované, kým sa odtlačia do podvedomia.

Tento proces pobáda podvedomie, že sa snaží a pracuje vo váš prospech, aby sa to pozitívne tvrdenie stalo skutočnosťou.

Keď budete vedieť ako používať afirmácie, získate významný nástroj na dosahovanie úspechov a zlepšovanie života.  

Väčšina ľudí si opakuje v mysli negatívne slová a tvrdenia týkajúce sa momentov a udalostí v ich živote, preto vytvárajú nežiadané situácie. Slová pracujú dvoma spôsobmi – budujú alebo ničia. Spôsob ako ich používame, určuje, či prinesú dobré alebo bolestivé výsledky.

Vaše podvedomie prijíma za pravdu to, čo si stále hovoríte. Priťahuje to príslušné udalosti a situácie do vášho života. Tak prečo si radšej nevybrať pozitívne tvrdenia za účelom získania pozitívnych výsledkov?

Predstavte si, že plávate so svojimi priateľmi v bazéne.

Oni plávajú 15 kôl, to je niečo, čo ste ešte nikdy neurobili, ale pretože chcete získať ich rešpekt, chcete im ukázať, že to zvládnete tiež.

Začnete plávať a zároveň si opakovať v hlave: ,, Ja to dokážem, ja to dokážem…“. Stále na to myslíte a veríte, že dokončíte tých 15 kôl.

Čo vlastne robíte? Opakujete si pozitívnu afirmáciu.

V inej situácii by ste sa mohli prichytiť, ako si opakujete: ,, Ja to nedokážem“, ,,Je to pre mňa príliš“, ,,Toto nebude fungovať“ a pod., preto stratíte túžbu, motiváciu a vieru a vlastne si privodíte to, čo ste si povedali.

Je dobrý nápad venovať pozornosť slovám, ktoré si opakujete v hlave, aby ste odhalili, či používate negatívne tvrdenia ako napr.:

 • Nedokážem to
 • Som príliš lenivý/á
 • Chýba mi vnútorná sila
 • Neuspejem

 

Ak odhalíte, že tieto alebo podobné slová sú vo vašich myšlienkach, mali by ste spraviť niečo, aby sa to zmenilo.

Vaše slová a myšlienky programujú myseľ rovnakým spôsobom, ako príkazy programujú počítač.

Opakované pozitívne tvrdenia vám pomôžu sústrediť sa na cieľ. Taktiež vytvárajú príslušné myšlienkové obrazy vo vedomej mysli, čo tiež ovplyvňuje podvedomie. Takto si naprogramujete podvedomie podľa vlastnej vôle. Tento proces je podobný tomu, ako pracuje kreatívna vizualizácia.

Vedomá myseľ, tá ktorou myslíme, začne tento proces a potom ho prevezme podvedomie.

Používaním tohto procesu, vedome a zámerne, ovplyvňujete vaše podvedomie a následne to zmení vaše zvyky, správanie, prístup a reakcie, dokonca sa pretvorí váš vonkajší život.

Možno chcete vedieť, koľko trvá dosiahnuť výsledky. Veci sa môžu začať diať hneď, o pár hodín, o pár dní, či týždňov alebo aj dlhšie. To závisí od sústredenia sa, viery a sily túžby, pocitu, ktorý vkladáte do slov a na tom, či je váš cieľ malý alebo veľký.

Je dôležité pochopiť, že opakovanie pozitívnej afirmácie pár minút cez deň a potom zvyšok dňa rozmýšľať negatívne neutralizuje účinok pozitívnych slov. Ak chcete dosahovať pozitívne výsledky, musíte odmietať negatívne myšlienky.

Ako si opakovať afirmácie:

 1. Vyberajte si afirmácie, ktoré nie sú príliš dlhé.
 2. Opakujte si ich vždy, keď vaša myseľ nie je zamestnaná niečím dôležitým, napr. chvíle cestovania v autobuse, či vlaku, čakanie v rade, chôdza… atď., ale neopakujte si ich, keď jazdíte alebo prechádzate cez ulicu. Tiež si ich môžete opakovať v špeciálnych časoch, každých 5-10 minút niekoľkokrát za deň.
 3. Buďte takí uvoľnení, ako to najviac dokážete.
 4. Venujte celú pozornosť slovám, ktoré si opakujete.
 5. Silnejšia viera v to, čo hovoríte a viac túžby a pocitov prinášajú rýchlejšie výsledky.
 6. Radšej si vyberajte pozitívne slová bez vedľajších negatívnych významov. Ak chcete schudnúť, nepoužívajte slová ako: ,,Nie som tučná“ alebo ,,Chudnem“ – toto sú negatívne tvrdenia, ktoré prinášajú do mysle myšlienkový obraz toho, čo nechcete. Namiesto toho si opakujte ,,Som chudšia“ alebo ,,Mám ideálnu váhu“ – takéto slová vytvárajú pozitívne obrazy v mysli.
 7. Afirmujte používaním prítomného času, nie budúceho. Ak poviete ,,Budem bohatý/á“, znamená to, že zamýšľate byť bohatý jedného dňa, v nedefinovanej budúcnosti, ale nie teraz. Je efektívnejšie povedať a tiež cítiť ,,Som bohatý teraz“ a vaše podvedomie začne pracovať v nadčasoch, aby sa to stalo teraz, v prítomnosti.
 8. Stanovením toho, čo chcete, aby bolo vo vašom živote skutočné, budete psychicky a emocionálne vidieť a cítiť, ako by to bolo skutočné, bez ohľadu na súčasné okolnosti, takže si to pritiahnete do života.

Pár príkladov pre pozitívne afirmácie:

– Som zdravý/á a šťastný/á
– Bohatstvo mi priteká do života
– Plavím sa na rieke bohatstva
– Som bohatší/ia každým dňom
– Moje telo je zdravé a funguje veľmi dobrým spôsobom
– Mám veľa energie
– Učím sa a chápem rýchlo
– Moja myseľ je pokojná
– Som pokojný/á v každej situácii
– Moje myšlienky sú pod mojou kontrolou
– Vyžaruje zo mňa láska a šťastie
– Som obklopený/á láskou
– Mám perfektnú prácu pre mňa
– Žijem vo svojom vysnívanom dome
– Mám dobrý a láskyplný vzťah so svojou manželkou/manželom
– Mám úžasnú a uspokojujúcu prácu
– Mám prostriedky na vycestovanie do zahraničia, kedykoľvek chcem
– Som úspešný/á vo všetkom, čo robím
– Všetko sa každým dňom zlepšuje

Napísal

Tím Šťastný Život

Sme skupinka ľudí, priateľa, ktorý zdieľame podobné hodnoty a snažíme sa dosiahnuť podobné ciele v našich životoch. Túto stránku sme založili, aby sme naše vedomosti a príklady z praxe mohli šíriť ďalej medzi ľudí. Sme odhodlaný pomôcť k zmene k lepšiemu nielen ľudom v našom okolí, ale aj ľudom neznámym a vzdialeným, ktorý sú možno práve teraz na opačnej strane zemegule. Želáme vám, naším čitateľom, krásny a šťastný život.