Ako byť deň čo deň lepším človekom

Zlepšovať sa je proces. Nezáleží na tom, aký dobrý ste práve teraz, nikto nemôže byť bezchybný ihneď. Čiže, dôležité je to, že sa zlepšujete každý deň. Zvyknite si na pravidelné zlepšovanie sa a po istom čase uvidíte významný pokrok.

[pullquote align=“normal“ cite=“Emile Coue“]Každý deň sa stávam vo všetkom lepším a lepším. [/pullquote]

Toto by ste mali robiť, ak chcete byť deň za dňom lepším človekom:

1.Priznajte si zodpovednosť

Predtým, než urobíte čokoľvek iné, uvedomte si, že ten, kto je zodpovedný za váš život, ste práve vy. Neobviňujte iných ľudí alebo vonkajšie vplyvy z toho, ako žijete svoj život. Bez ohľadu na to, ako zlá je situácia, ste to vy, čo sa rozhodli, ako na ňu reagovať. Bez ohľadu na to, čo sa vám prihodilo, ste to vy, kto rozhoduje, aký to bude mať dopad na vás.

[pullquote align=“normal“ cite=“Carol Burnett“]Len ja môžem zmeniť vlastný život. Nikto to nemôže urobiť za mňa. [/pullquote]

2.Pracujte na sebe

Po tom, ako ste si priznali zodpovednosť za vlastný život, ďalšia vec, ktorú by ste mali urobiť, je rozhodnúť sa, že chcete na sebe pracovať. Rozhodnite sa pre osobnostný rast radšej, než by ste zostali stáť tam, kde ste teraz. Rozhodnite sa byť lepším človekom každým dňom.

[pullquote align=“normal“ cite=“George Eliot“]Najsilnejší princíp rastu spočíva v ľudskej voľbe. [/pullquote]

3.Vytvorte si priestor pre osobnostný rast

Ako môžete rásť, ak na to nemáte priestor? Pritom, samozrejme, nemyslíme ten fyzický. Namiesto toho by ste mali vytvoriť priestor pre rast vo svojej mysli. Verte si, že môžete zmeniť, čo chcete. Neobmedzujte sa a snažte sa byť najlepší, ako sa dá.

[pullquote align=“normal“ cite=“Robert N. Coons“]Ak vám topánka sedí, nemôžete podrásť.[/pullquote]

4.Neočakávajte okamžité výsledky

Aj keď si vytvoríte priestor na rast, mali by ste mať realistické očakávania. Ak očakávate priveľa, môžete ostať sklamaní a znechutení. Zaberie to určitý čas, kým „vyrastiete“, ale nevzdávajte sa, aj keď sa stále nemôžete stať tým, kým chcete byť.

Pamätajte si, čo povedal Moliere:

[pullquote align=“normal“]Stromy, ktoré rastú pomaly, plodia najlepšie ovocie. [/pullquote]

5.Poučte sa zo svojich skúseností

Poučenie zo svojich osobných skúseností je pre osobný rast nevyhnutné. Tí, ktorí to robia, predbehnú v rozvoji tých, ktorí to nerobia. Takže, z každej skúsenosti vyťažte príležitosť na poučenie sa. Otvorte si oči a chopte sa každej možnej lekcie.

6.Robte si poznámky

Čokoľvek ste sa naučili, zapíšte si to do diára alebo denníka. Zaznamenávanie vám môže ušetriť kopu času, pretože nebudete opakovať tie isté chyby viackrát.

7.Budujte si pozitívne zvyky

Konanie maličkostí dôsledne môže priniesť v budúcnosti veľký rozdiel. Vyberte si jednoduchú aktivitu, ktorá vám pomáha osobne rásť a robte ju každý deň. Napríklad, môžete sa rozhodnúť čítať 1,5 strany každý deň.  Alebo si môžete každý deň vymedziť čas na písanie, či meditáciu. Dôležité je, že to budete robiť pravidelne.

8.Čeľte vlastnému strachu

Strach vám bráni v osobnom raste. Kvôli tomu sa musíte naučiť rozoznať, čeliť a premôcť svoj strach. Nie je to jednoduché, ale ako povedal Anais Nin: Ľudské zmenšenie alebo rast závisí od jeho odvahy.

9.Prijímajte to najlepšie

Váš import určuje váš výstup. Preto potrebujete každý deň kŕmiť svoju myseľ pozitívnymi a povznášajúcimi myšlienkami. Počúvajte motivujúce nahrávky alebo video programy. Čítajte inšpirujúce knihy. Čítajte citáty dôležitých ľudí.

10.Obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi

Ľudia vôkol vás majú na vás obrovský vplyv. Oni môžu zlepšiť alebo zničiť váš život. Mám šťastie, že mám okolo seba veľa pozitívnych ľudí, ktorí mi pomáhajú rásť. Oni konajú ako zdroj energie a sú pre mňa inšpiráciou.

11.Nájdite si vzory

Je omnoho jednoduchšie niečo dosiahnuť, ak máte svoj vzor, ktorý sa stal pre vás príkladom. Namiesto toho, ako mať mnoho abstraktných nápadov o tom, čím chcete byť, máte konkrétne príklady priamo pred sebou. Tak si nájdete ľudí s pozitívnymi vlastnosťami, ktorých obdivujete a nechajte ich inšpirovať vás.

12.Nájdite si svojho mentora

Mentor alebo radca je dokonca dôležitejší ako vzor. Zvyčajne nemáte osobný vzťah so svojím vzorom, ale môžete mať osobný vzťah so svojimi mentormi. Mentor je niekto, kto vás prevedie vaším životom. Môže vám pomôcť rásť rýchlejšie, pretože nebudete opakovať chyby, ktoré ste už raz vykonali. Správne cesty už nemusíte hľadať sami. Už nemusíte hľadať pravdu zložito.

Napísal

Tím Šťastný Život

Sme skupinka ľudí, priateľa, ktorý zdieľame podobné hodnoty a snažíme sa dosiahnuť podobné ciele v našich životoch. Túto stránku sme založili, aby sme naše vedomosti a príklady z praxe mohli šíriť ďalej medzi ľudí. Sme odhodlaný pomôcť k zmene k lepšiemu nielen ľudom v našom okolí, ale aj ľudom neznámym a vzdialeným, ktorý sú možno práve teraz na opačnej strane zemegule. Želáme vám, naším čitateľom, krásny a šťastný život.