4 spôsoby ako minimalizovať sklamanie

Koncepcia „minimalizácie sklamania“ je výraz použitý zakladateľom Amazon.com – Jeffom Bezosom, aby opísal spôsob, akým sa rozhoduje. Princípom myšlienky je robenie rozhodnutí tak, aby sme znížili možnosť potenciálneho sklamania v budúcnosti.

Túto koncepciu použil, keď v roku 1994 uvažoval o spustení Amazonu. Vtedy mal dobrú prácu, ale rozhodol sa, že ak by nespustil Amazon, neskôr by to určite ľutoval. Takže zariskoval a začal so spoločnosťou. Ako sa ukázalo, Amazon mal veľký úspech. Ak by aj nemal úspech, aspoň by to neľutoval.

Je to výborná koncepcia pri ťažkých rozhodnutiach.

Keď už hovoríme o sklamaniach, čo by sme sa mali opýtať sami seba: Čo ľudia na konci svojho života ľutujú? Čo si prajú, aby urobili? Je to dôležitá otázka, pretože odpoveď vám umožní efektívne aplikovať koncepciu minimalizácie sklamania.

Jeden článok od Bronnie Ware ponúka na túto otázku odpoveď. Pracovala v oblasti paliatívnej starostlivosti a neustále sa stretávala s ľuďmi, ktorí prežívali posledné dni života. Vypočula si veľa príbehov, vrátane sklamaní. Po rokoch skúseností s týmito ľuďmi napísala 5 sklamaní, ktoré mali všetci spoločné:

  1. Kiežby som mal odvahu žiť svoj života podľa seba, nie podľa očakávaní druhých.
  2. Kiežby som tak tvrdo nepracoval.
  3. Kiežby som mal odvahu vyjadriť svoje pocity.
  4. Kiežby som zostal v spojení s mojimi priateľmi.
  5. Kiežby som si dovolil byť šťastnejší.

Tiež robíte tieto chyby? Ktoré oblasti potrebujete zlepšiť?

Tu je pár vecí, ktoré by sme mali ja aj vy robiť pre minimalizáciu potenciálneho sklamania:

Buďte spokojní s tým, čo máte

Ak ste spokojní s tým, čo máte, nepocítite potrebu mať stále viac. Možno si myslíte, že materiálne veci prinášajú šťastie, ale pravdou je, že práve materiálne veci vám šťastie berú. Ak ste spokojní, nemusíte tvrdo pracovať na úkor dôležitejších vecí.

Nie je to jednoduché. Prostredie, v ktorom žijeme, neustále vysiela správy o tom, že ak chceme byť šťastní, máme kupovať stále nové veci a získať nový životný štýl . Mali by ste preto urobiť vedomé rozhodnutie  o tom, že ste spokojní s tým, čo máte.

Robte to, na čom vám záleží

Je podstatné, aby ste žili svoj život, nie život niekoho iného. Robte veci, na ktorých vám záleží. Aké sú vaše vášne? O čo sa zaujímate? Nájdite to a žite s tým. Vaším cieľom by malo byť zmysluplné prežitie života, nie bohatstvo a sláva. Vďaka tomu budete skutočne šťastní.

Pestujte si vzťahy

Ako bolo napísané v článku, láska a vzťahy sú to, na čom v konečných týždňoch záleží. Takže by ste mali venovať viac času a energie do vzťahov s priateľmi a rodinou . Ak sa naučíte byť spokojní a nebudete viac zaneprázdnení prácou, nájdete si viac času na pestovanie vzťahov. Odmena možno nepríde hneď, ale na konci bude určite stáť za to.

Zvoľte si byť šťastní

V článku je uvedené, že mnohí si až na konci uvedomili, že šťastie je voľba. Nemali by ste čakať tak dlho. Vaše šťastie je vaša voľba. Ste to práve vy, kto určuje či budete šťastní, nie okolnosti či ostatní. Takže prevezmite zodpovednosť a rozhodnite sa.

Napísal

Tím Šťastný Život

Sme skupinka ľudí, priateľa, ktorý zdieľame podobné hodnoty a snažíme sa dosiahnuť podobné ciele v našich životoch. Túto stránku sme založili, aby sme naše vedomosti a príklady z praxe mohli šíriť ďalej medzi ľudí. Sme odhodlaný pomôcť k zmene k lepšiemu nielen ľudom v našom okolí, ale aj ľudom neznámym a vzdialeným, ktorý sú možno práve teraz na opačnej strane zemegule. Želáme vám, naším čitateľom, krásny a šťastný život.