Čo je lenivosť?
Je to túžba nepracovať, nič nerobiť a odolávať snahe.
Je to stav nečinnosti, kedy nechávate veci také, aké sú.
Niekedy sme radi leniví, ako napríklad po niekoľkých hodinách ťažkej práce alebo cez veľmi chladný, či naopak veľmi teplý deň. Ak sa to však stáva často, je na čase s tým niečo začať robiť.
Aby sme mohli efektívne pracovať, vykonávať drobné práce, žiť naplno a dosahovať úspech, musíme sa naučiť ako prekonať lenivosť.
Jednoduché tipy na prekonanie lenivosti:
1) Rozdeľte si úlohy na menšie úlohy
Často sa vyhýbame úlohám, pretože nám pripadajú príliš veľké, príliš zničujúce, príliš unavujúce alebo zaberajú veľa času.
Rozdelenie úlohy na niekoľko menších úloh môže vyriešiť tento problém. Potom pre vás nebude žiadna úloha ťažká ani zastrašujúca. Namiesto jednej veľkej úlohy budeme mať sériu úloh, ktoré nevyžadujú tak veľa úsilia.
Táto metóda je použiteľná nielen pri úlohách, ale aj pri cieľoch a všetkom ostatnom, čo musíme alebo potrebujeme urobiť. Toto povedie k strate lenivosti a vnútorného odporu, ktorý tak často zažívame.
2) Odpočívajte, spite a cvičte
V niektorých prípadoch je lenivosť dôsledkom únavy alebo nedostatku energie. Ak je to váš prípad, mali by ste si dopriať odpočinok a dostatok spánku a taktiež by ste mali trochu precvičiť telo a byť na čerstvom vzduchu.
3) Motivácia
V niektorých prípadoch je však lenivosť len nedostatkom motivácie. Vašu motiváciu môžete posilniť pomocou afirmácií, vizualizácie a premýšľaním o dôležitosti vykonania úloh, drobných prác alebo dosiahnutia cieľa.
4) Majte na pamäti čo a kým chcete byť
Opakované zrkadlenie osoby, ktorou chcete byť, cieľov, ktoré chcete dosiahnuť a života, ktorý chcete, vás dokáže motivovať tak, aby ste začali niečo robiť.
5) Myslite na výhody
Myslite na výhody, ktoré získate, keď prekonáte lenivosť a začnete, namiesto premýšľania o problémoch a prekážkach, niečo robiť. Keď sa pri vykonávaní úloh sústredíte na problémy, vedie to k strate odvahy, vyhýbaniu sa činnosti a lenivosti. Je preto dôležité sústrediť svoju myseľ na výhody, nie na problémy.
6) Myslite na dôsledky
Myslite na to, čo sa stane, ak podľahnete lenivosti a nevykonáte svoju zadanú prácu. Premýšľanie o následkoch nečinnosti vás taktiež môže postrčiť, aby ste začali niečo robiť.
7) Robte len jednu vec
Sústreďte sa na vykonávanie len jednej činnosti. Ak máte pocit, že toho máte veľa, pravdepodobne vám to príde zničujúce a namiesto toho, aby ste prekonali lenivosť, lenivosť prekoná vás.
8) Vizualizácia
Predstavivosť má veľký vplyv na vašu myseľ, zvyky a činnosti. Predstavte si ako ľahko, energicky a plný elánu vykonávate svoju prácu. Robte to predtým, než začnete s prácou a taktiež, keď sa cítite lenivý/á alebo keď vám myseľ našepkáva, aby ste prestali s tým, čo robíte.
9) Opakujte si afirmácie
Hovorte si:
„Dosiahnem svoj cieľ“
„Mám energiu a motiváciu na to, aby som mohla urobiť všetko, čo chcem alebo musím“
„Vďaka tomu, čo robím, som silnejší/ia“
„Vďaka tomu, čo robím, sa môžu diať iné veci“
10) Privítajte úlohy ako cvičenia
Berte každú úlohu ako cvičenie, aby ste boli silnejší, odhodlanejší a priebojnejší.
11) Odklady
Vyhýbajte sa odkladaniu, je to druh lenivosti. Ak je niečo, čo musíte urobiť, prečo to neurobiť teraz, aby ste to mali za sebou? Prečo by ste to nechávali v hlave?
12) Učte sa od úspešných ľudí
Pozorujte úspešných ľudí a to, ako nedovolia lenivosti vyhrať. Učte sa od nich, rozprávajte a stretávajte sa s nimi.
Prekonanie lenivosti možno dosiahnuť vďaka sériám činností a aktivít cez deň, ak sa rozhodnete namiesto nečinnosti niečo robiť. Každým prekonaním lenivosti sa stávate silnejšími. Vždy, keď sa rozhodnete niečo robiť, zvyšujete možnosť vyhrať, dosiahnuť svoj cieľ alebo zlepšiť svoj život.