4 úžasné typy dôchodkov

Pred pár dňami som čítal jeden skvelý blog o dvoch cestách k dôchodku.

Tvrdá práca a skorý odchod do dôchodku vs. pomalý tradičný dôchodok.

Autor prirovnal tieto dve cesty k šplhaniu na skalu.

Buď sa rýchlo postavíte čelom k zdolávaniu výšok (aj keby ste mali minúť krásny pohľad na krajinu) alebo pôjdete na lanovku, aklimatizujete sa, užijete si piknik a nakoniec dosiahnete vrchol.

Je to krásne prirovnanie, ale, podľa mňa, tomu niečo chýba. Vidím to úplne iným štýlom.

Vďaka tomu blogu som začal rozmýšľať nad viacerými modelmi dôchodku. Načrtnem vám 4 štýly, s ktorými som sa stretol. Určite je aj viac modelov, pokojne sa vyjadrite v komentároch.

Len aby bolo jasné: Na tomto blogu slovo “dôchodok” znamená iná forma “finančnej slobody.” V tomto článku definujem “dôchodok” ako únik z každodennej rutiny. “Finančná sloboda” na druhej strane je udržateľné bohatstvo. Tieto dve veci sa však nie vždy zhodujú.

Je veľa spôsobov ako uniknúť každodennému stereotypu, aj keď ešte žiadne udržateľné bohatstvo nemáte … presvedčte sa o tom nižšie.

1) Tradičný dôchodok

Toto si predstaví priemerný človek, keď počuje slovo “dôchodok”. Pracujete do 65, počas celého života šetríte 10-15 percent a do dôchodku idete s dostatkom peňazí, aby ste si užili zlaté roky života. Ak to máte dobre zariadené, budete mať dostatočný príjem na zaplatenie golfu, či výletnej lode.

2) Skorý dôchodok

Je podobný vrchnému modelu, len je zrýchlený. Zarobte veľa peňazí, kým ste mladí. Šetrite si ako maniak. Platí pre vás ten istý základný princíp (neprerušená doba práce, za ktorú dostanete pravidelný dôchodok), prácu však skončíte radšej v 30-tich, či 40-tich, než v 60-tich.

3) Mini dôchodky

Model mini dôchodkov sa sústredí na častejšie odpočinky. Tento model strieda obdobia intenzívnej práce s obdobím kompletného odpočinku. Ak bol vašou poslednou prácou šport, mini dôchodkový model by bol “intervalový tréning”.

Môžete napríklad pracovať 2 roky, ušetriť 30 000 € a potom stráviť ďalších pár rokov cestovaním. Ak ste podnikateľ, mohli by ste pracovať 2 týždne mesačne a ďalšie dva týždne mať voľno. Počul som o takých, ktorí pracovali 2-3 mesiace a potom si vzali mesiac voľno.

Takto presne som postupoval, keď som skončil vysokú školu, pracoval som tri roky a ušetril som si dosť na to, aby som mohol 2 a pol roka cestovať po svete.

Tento model vám umožní uniknúť zo sveta práce, kým ste mladí. Cestovať, keď máte 22 rokov je iné ako keď máte 35. Nie je to ‘lepšie’ ani ‘horšie’, je to proste iné. (Ak sa počas toho stanete rodičmi, všetko sa radikálne zmení.) Táto cesta vám umožňuje zažiť slobodu a uniknúť z každej sféry života, aj keď máte dvadsať.

Vždy som sa prikláňal k modelu mini dôchodkov, dokonca ešte predtým, ako ho Tim Ferris spopularizoval vo svojej knihe 4-hodinový pracovný týždeň..

4) Pravidelný občasný dôchodok

Ľudia, ktorí pravidelne „občas‘‘ nepracujú, tak nikdy nepracujú viac ako 40 hodín týždenne. Viachodinový pracovný rozvrh ich príliš obťažuje.

Nemajú nijaký hlbší cieľ, pracujú väčšinou ako brigádnici, ale užívajú si svoj postačujúci voľný čas, ktorý môžu tráviť turistikou, záhradkárčením, hraním sa, či vykonávaním záľub, ktoré napĺňajú ducha.

Veľa mojich priateľov sa do tejto kategórie hodí. Jeden z nich nikdy nepracoval viac ako 25 hodín týždenne počas tých rokov, čo sa poznáme. Ďalší pracuje len ako “pomocník” dva až tri dni v týždni a prestane pracovať hneď, ako ho za ten týždeň vyplatia.

Keď som žil v Austrálii, strávil som dva týždne v dome na pláži, kde asi 40 sestričiek vybavilo 2-3 telefonáty týždenne (to znamená jeden deň práce) a zvyšok svojho času trávili surfovaním.

Uniknite každodennej rutine

V spojení so štyrmi typmi dôchodkov existujú dve metódy úniku stereotypu:

[thrive_text_block color=“orange“ headline=““]

1. Výpoveď, ukončenie pracovného pomeru
2. Outsourcing (posunúť prácu niekomu inému) [/thrive_text_block]

Nadšenci tradičného a predčasného dôchodku dávajú prednosť stratégii s “ukončením”. Prijímajú viaceré práce, tvrdo pracujú a skončia, keď sú pripravení.

Nadšenci mini dôchodku dávajú prednosť taktike “outsourcing”, ak sú podnikatelia alebo taktike “skončenia”, ak sú zamestnanci. Podnikateľská taktika je veľmi úspešná, čím viac práce dokážu posunúť iným, tým dlhšie si môžu užívať svoje voľno v každodennej rutine.

Ľudia pri občasnom dôchodku, záleží to od ich kapitálu, buď svoju prácu odovzdajú alebo skončia.

V ktorom štýle ste sa našli?

Žiaden zo štýlov nie je horší ani lepší. Ponúkam vám to, aby ste mohli žiť podľa seba, aby ste si vybrali štýl, ktorý vám sedí.

Ja dávam prednosť mini dôchodkom. Svoju kariéru vidím ako “intervalový tréning” a striedam vlny ťažkej práce a následného odpočinku.

Tvrdo som pracoval od 21 do 24, odkladal som si peniaze. Potom som cestoval bez akejkoľvek nutnej zodpovednosti od 24 do 27. Je to zážitok, s ktorým nič nemôže súperiť.

Kým som sa vrátil domov, bol som pripravený tvrdo pracovať. Opäť som pracoval od 27 do 29, nahromadil som počas najlacnejších predajov domov šesť budov, ktoré som mohol prenajať. Teraz, keď sa blížia moje 30-te narodeniny, je čas na nové cestovateľské dobrodružstvo. Predpokladám, že toto bude ešte lepšie ako to prvé.

Samozrejme, nesmiem zanedbať výstavbu udržateľného bohatstva (pasívny príjem) v spojení s mini dôchodkom alebo mini únikom.

Radšej dávam peniaze do vytvárania viacerých pasívnych príjmov. Odporúčam to každému, kto sa nachádza v “pracovnej” fáze života.

Neodporúčam však striktne čakať na takéto príjmy, než pôjdete na nejaké dobrodružstvo. Vytváranie udržateľného príjmu chce čas — aspoň dekádu — a vaša mladosť je vzácna.

P.S.:  A pre tých, ktorí si myslia: “Ale ja som už starý!” — Nie, nie ste. Každá etapa života je krásna. Nikdy nebudete mladší, ako ste dnes.

Napísal

Tím Šťastný Život

Sme skupinka ľudí, priateľa, ktorý zdieľame podobné hodnoty a snažíme sa dosiahnuť podobné ciele v našich životoch. Túto stránku sme založili, aby sme naše vedomosti a príklady z praxe mohli šíriť ďalej medzi ľudí. Sme odhodlaný pomôcť k zmene k lepšiemu nielen ľudom v našom okolí, ale aj ľudom neznámym a vzdialeným, ktorý sú možno práve teraz na opačnej strane zemegule. Želáme vám, naším čitateľom, krásny a šťastný život.